Charakterystyczne ptaki

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (wliczanych zresztą kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te szalenie często docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka spotkać można w dodatku w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ po części traktuje się go jako osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy czy też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki charakterystyka

Jest to gatunek rozpowszechniony na obszarze naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam w tych rejonach, w których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach w całej Europie. Mimo, iż w wielu przypadkach za najmniejszego ptaka traktowany jest strzyżyk, to właśnie sięgający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma stosunkowo dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają zbliżone do siebie tak samo rozmiary jak również ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niż spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego znajduje się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca ,a także ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnić można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *