Czy ptaki wolno dokarmiać?

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w licznych regionach Polski występuje pod nazwą siwki. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia z pewnością uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny prawie całej Europy. Najbardziej jednak upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

W ostatnich czasach zauważa się niemały spadek liczebności tego gatunku. Można stwierdzić, iż w niektórych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto zaznaczyć, iż pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego mamy możliwość spotkać na terenie Europy. O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w oryginalnym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym.

Dokarmianie ptaków

Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna posiada również bardzo mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe. Do pierwszego roku życia, osobniki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również sterówkami.

W przypadku osobników starszych można dostrzec na piórach w ciemnym kolorze plamę oraz dużo bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to około 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego gatunku mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest zazwyczaj większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *